İnternetten Nasıl Satış Yapılır?

İnternetten satış yapmak internet üzerinden para kazanmak için en çok tercih edilen, en kazançlı yöntemlerden biridir.

Bu yazıda internetten online olarak nereden, nasıl satış yapılır? İnternetten satış yapmak için neler gerekli? nereden başlayabilirsiniz? gibi bütün sorularınıza bu yazıda cevap vermeye çalışacağım.

İnternetten satış yapmak için bilmeniz gerekenler

# İyi bir planlama yapmak: İnternetten satış yaparak para kazanmak için her şeyden önce sağlam bir plan yapmanız gerekiyor. Ne satacağınızı, nasıl ilerleyeceğinizi, bütçenizi ve bu işten beklentilerinizi belirlemelisiniz.

Eğer iyi bir planınız olmadan bu işe başlarsanız bir çok hata yapabilir, maddi zarara uğrayabilir ve zaman kaybedebilirsiniz.

# Vergi mükellefi olmak: Tamam internetten satış yapacağız. Peki yok mudur bunun vergisi? Elbette var hiç olmaz mı?

İnternetten satış yapacaksanız planlamanızı tamamladıktan sonra ileride herhangi bir yasal sorunla karşılaşmamak için en azından bir şahıs şirketi kurmalısınız.

Bu konu için bir muhasebeciye danışabilirsiniz. Onlar sizi en doğru şekilde yönlendireceklerdir.

# Zaman ayırmak ve çalışmak: Bu iş için büyük bir zaman ayırmanız ve çok çalışmanız gerekiyor. Yani “ürünleri ekleyeyim, insanlar gelsin alsın” diye düşünmeyin.

Ürünlerinizi ekledikten sonra bu ürünleri reklam gibi çalışmalarla müşterilere ulaştırmanız gerekecek.

İnternette nereden satış yapılır?

İnternetten satış yapabileceğiniz bir çok platform bulunuyor. Bütçenize ve hedeflerinize göre sizlerle paylaştığım bu platformlardan birini veya hepsini kullanabilirsiniz.

# Instagram’dan satış: Instagram ürünlerinizi kolay bir şekilde ekleyebileceğiniz ve müşterilerle daha kolay ulaşabileceğiniz türkiye dahil olmak üzere dünyanın en popüler bir sosyal medya platformlarından biridir.

Instagramdan nasıl satış yapılır?

Öncelikle ürünlerinizin satışını yapacağınız instagram sayfanızı oluşturun. Sonrasında biyografinize işinizi tanıtan kısa açıklamayla birlikte bir de iletişim olarak telefon numarası ekleyin.

Müşterilerin size whatsappdan ulaşabileceği bir telefon numarası olabilir. Bu şekilde insanlara güven verebilir ve onlara hızlı bir şekilde yardımcı olabilirsiniz.

Siparişleri de whatsapp ile alabilirsiniz. Sipariş aldıktan ve müşteri ödemeyi yaptıktan sonra ürünü müşterinin size ilettiği adrese faturasıyla birlikte kargolayabilirsiniz.

# Kendi sitenizi kurun: En maliyetli fakat en sağlıklı yöntem internetten satış yapmak için kendi sitenizi kurmaktır. Evet, ürünlerinizin satışını kendi sitenizden yapabilirsiniz.

Bunun için profesyonel bir şekilde hizmet alabileceğiniz bir çok firma bulunmaktadır.

Bunlar dışında bir web adresi, hosting ve opencart, woocommerce gibi ücretsiz yazılım kullanarak hizmet almadan sitenizi kendiniz de oluşturabilirsiniz.

# Online mağaza oluşturun: Site kurmadan internetten satış yapmak istiyorsanız gittigidiyor, n11, hepsiburada veya sahibinden gibi türkiye’nin en büyük e-ticaret plalformlarında mağaza oluşturabilirsiniz.

Fakat bu platformlarda mağaza oluşturmak için belirtilen şartları yerine getirmeli ve gerçekleşen satışlarınızdan siteye komisyon vermelisiniz.

Tavsiyelerim

+ İş planı hazırlayın: Evet yazının başında da belirttiğim gibi her şeyden önce iyi bir plan oluşturun

İnternetten nereden satış yapacağınız, hangi ürünleri satacağınız ve ürünleri nereden tadarik edeceğiniz gibi bütün konuları en ince ayrıntısına kadar düşünün.

+ Sosyal medyayı aktif olarak kullanın: Belki instagramda satış yapıyor veya ürünlerinizi bir site üzerinden satıyorsunuz.

Nereden satış yaparsanız yapın, ürünlerinizi daha fazla kişiye ulaştırmak için facebook, twitter, youtube gibi sosyal platformları da aktif olarak kullanmalısınız.

+ Yatırım yapın: İşinizi büyütmek için yatırım yapmaktan korkmayın. Belirlediğiniz bir bütçe ile ürünlerinizin reklamını google’dan ve sosyal platformlarından yapın.

E-ticaret kolay bir iş değildir fakat sürekli çalışır, araştırır ve işlerinizi geliştirirseniz çok iyi paralar kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Aklınıza takılan herhangi bir soru işareti için bunu bana hemen aşağıda yorum olarak iletebilirsiniz.

Master Yazar

Selam! Ben master yazar. İnternet üzerinden gelir sağlamak veya gelirini arttırmak isteyenler için edindiğim tecrübeleri masterkazanc.net'te paylaşıyorum.

Yorumlar

  1. Merhaba. Öncelikle tebrik etmek istiyorum sizi.Blogunuz çok zengin iceriklere sahip ve oldukça da faydalı. Bilgi paylaşımlarınız için teşekkur ediyorum. Affiliate marketing ile ilgili yazınuz var mı? Henuz işin başındayım ve blogunuz inanılmaz bir rehber oldu benim için. Affilate için daha fazla kaynağa ihtiyacım var. Hedefim diş pazar. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
    Tekrar tesekkurler.
    Yolunuz açık olsun.

    1. Merhaba, blogum için yaptığınız güzel yorum için teşekkür ederim. Yakın zamanda e-ticaret ve affiliate (satış ortaklığı) hakkında geniş bir rehber yazı yayınlamayı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir