İnternetten Nasıl Satış Yapılır? [Detaylı Rehber]

İnternetten para kazanma yollarından biri de internetten satış yapmaktır. Peki internetten nasıl satış yapılır? Online olarak nereden satış yapılır? İnternetten satış yapmak için nereden başlamalıyım? gibi bütün sorularınıza bu yazıda cevap bulabilirsiniz.

İnternetten satış yapmak için bilmeniz gerekenler

#Bütçe: İntertten satış yapabilmek ve satışlarımızı arttırabilmek için bazı harcamalar yapacaksınız. Bu iş için hedeflerinize göre iyi bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Peki nedir bu harcamalar diye soracak olursanız ilk önce stok ve dijital pazarlama(internette reklam çıkmak gibi) masraflarını söylebilirim. Yani kenarda köşedebu iş için ufak bir bütçe ayırın derim.

#Platform: Eğer internetten tamamen profesyonel olarak satış yapmak istiyorsanız bir e-ticaret yazılımı şart. Bunun için hazır altyapılı ücretli bir çok sistem bazı firmalar tarafından satılıyor. Tabi opencart gibi ücretsiz e-ticaret yazılımlarını da bulmak mümkün.

Fakat internetten satış yapmak için başlangıçta site kurmak istemiyorsanız bunun için instagram, gittigidiyor, n11 gibi bir çok e-ticaret platformu bulunuyor. Birazdan bunlaradan bahsedeceğim.

#Vergi mükellefi olmak: E şimdi internetten de olsa satış yapıyoruz, yok mudur bunun vergisi acaba diye düşünebilirsiniz. Elbette var hiç olmaz mı? Eğer site kurup aylık yüksek satışlar yapacaksanız bir şirket kurmanız ve vergi mükellefi olmanız şart.

Fakat “yok ben ek gelir elde etme amaçlı site kurmadan satış yapacam” diyorsanız bunun için vergi mükellefi olmadan belli bir sınıra kadar satış yapabilmeniz mümkün. Ayrıca bunun için bir muhasebeci ile konuşabilirseniz sizin için çok daha iyi olur.

#Zaman ayırmak ve çalışmak: Bu işe girecekseniz ne olursa olsun zaman ayırmanız ve çalışmanız gerekecek. Yani “ben ürünleri siteye ekleyeyim, insanlar gelir alır” diye düşünmeyin. Öyle bir şey yok yani, çıkarın bunu aklınızdan. Ürünlerinizi kurduğunuz siteye veya başka bir platforma ekledikten sonra bu ürünleri pazarlamanız, tanıtmanız, insanlara ulaştırmanız gerekecek.

İnternette nereden satış yapılır?

Eğer bir e-ticaret yazılımı alacak, site ve şirket kuracak kadar bütçeniz yoksa hiç sorun değil. İnternetten satış yapabilmek için site ve şirket kurmak zorunda değilsiniz. Bu iş için size mükemmel platformlar önerebilirim.

#Instagram: Özellikle giyim gibi ürünlerin bir çok kişi tarafından satışının yapıldığı ve aylık binlerce lira kazananların olduğu platformlarından biridir. Sadece instagradan satış yaparak ayda 10bin liranın üzerinde para kazanan birini tanıyorum. Instagram ürünleri etkili bir şekilde ekleyebileceğiniz, müşterilerle etkilşimi arttırabileceğiniz ve ürünlerinizi kolay bir şekilde reklamlarla daha fazla kişiye ulaştırabileceğiniz harika bir sosyal medya platformudur.

Peki intagramdan nasıl satış nasıl yapılır?

Tabi öncelikle ürünlerinizin satışını yapacağınız instagram sayfanızı güzel, yaratıcı bir isimle oluşturun. Sonrasında biyografinize kesinlikle kendinizi tanıtan bir kısa açıklamayla birlikte bir de iletişim olarak telefon numarası ekleyin. Müşterilerin size whatsappdan ulaşabileceği bir telefon olabilir. Bu şekilde güven de verirsiniz.

Siparişlerinizi ister DM ister whatsapp ile alabilirsiniz. Siparişinizi aldıktan ve müşteri ödemeyi gerçekleştirdikten sonra da ürünü müşterinin size ilettiği adrese kargolayacaksınız.

Konu ile ilgili ayrıca instagramdan para kazanma rehberimi incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.

#Gittigidiyor.com: Site kurmadan internetten satış yapmak için kullanılan en yaygın ve güvenilir sitelerden birisi de gittigidiyor.com’dur. Üye olduktan sonra kendize bir sanal market oluşturabilir, ürünlerinizi ekleyebilir ve satışlara başlayabilirsiniz.

Gittigidiyora benzer n11.com veya sahibinden.com gibi büyük ve güvenilir e-ticaret platformlarını da tercih edebilirsiniz. Hepsini tek tek incelemenizi tavsiye ederim. Komisyon oranları gibi bilgileri ve diğer şartları karşılaştırmak gerekir diye düşünüyorum.

#Letgo: Letgoyu biliyor veya en azından duymuş olmalısınız. Ürünlerinizi yerelde en hızlı ve en kolay şekilde satabileceğinizin en iyi platformlardan birisidir. Mobil uygulasını indirdikten sonra ürünlerinizi güzel bir şekilde görsel olarak ekleyip satışa başlayabilirsiniz.

Tavsiyeler ++

Daha önce de belirttiğim gibi eğer e-ticaret yazılımı satın alacak, site ve şirket kuracak, ayrıca diğer bir çok işlemler için bir eleman tutacak kadar bütçeniz yoksa kesinlikle site önerdiğim platformları kullanarak internetten çok iyi bir satışlar yapabilirsiniz.

+ İş planı hazırlayın: Evet her şeyden önce bir plan oluşturun. Online mağazanızı nasıl veya nerede kuracağınız, hangi ürünleri satacağınız, ürünleri nereden temin edeceğiniz ve ne kadara satacağınız, hedef kitlenize nasıl ulaşacağınız gibi önemli konuları kararlaştırın.

+ Müşterilerle etkileşim halinde olun: İnsanların ürünlerinize ve direk olarak size sorular sormalarını sağlayabilirsiniz. İnsanlar ürünleriniz hakkında yorumlar yapıp sorular sorduğunda son derece kibar ve ikna edici olmalısınız. Eğer müşteri memnuniyetini ve kaliteyi her zaman ön planda tutarsanız satışlarınız her geçen gün artacaktır.

+ Sosyal medyada aktif olun: Evet belki instagramda satış yapıyor veya başka bir e-ticaret sitesinde bir online mağazada ürünlerinizi pazarlıyor olabilirsiniz. Fakat bu ürünleri daha geniş kitlelere ulaştırmak için sosyal medya platformları da sizin için vazgeçilmez araçlardır. Eklediğiniz yeni ürünleri instagram başta olmak üzere twitter, pinterest ve facebook gibi sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

+ Yatırım yapın: Belirlediğiniz bir bütçe ile (küçük yada büyük) ürünleriniz için sosyal medya platformlarında kolayca reklam çıkabilirsiniz. Bunlarda en etkilisi kesinlikle Google arama motorudur. Çünkü Google çoğu zaman potansitel müşterileri size ulaştırır. Bunun google’a reklam verme rehberimi incelemenizi de tavsiye ederim.

E-ticaret kolay bir sektör değildir fakat sürekli çalışır ve işlerinizi geliştirirseniz çok iyi paralar kazanacağınızdan emin olabilirsiniz. Şimdilik benden bu kadar :). Aklınıza takılan herhangi bir soru işareti veya benzer durumlar için hemen aşağıda bu yorum olarak belirtebilirsiniz. Ayrıca görüş, öneri ve teşekkürleriniz de benim için çok önemli.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Master Yazar

Merhaba, ben master kazanç blog yazarıyım. Genel olarak internetten gelir sağlamanız ve bu gelirleri arttırmanız amacıyla içerikler üretiyorum. Yazılarım hakkında aklınıza takılan bir konu olursa bunu bana yorum olarak iletebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Merhaba. Öncelikle tebrik etmek istiyorum sizi.Blogunuz çok zengin iceriklere sahip ve oldukça da faydalı. Bilgi paylaşımlarınız için teşekkur ediyorum. Affiliate marketing ile ilgili yazınuz var mı? Henuz işin başındayım ve blogunuz inanılmaz bir rehber oldu benim için. Affilate için daha fazla kaynağa ihtiyacım var. Hedefim diş pazar. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
    Tekrar tesekkurler.
    Yolunuz açık olsun.

    1. Merhaba, blogum için yaptığınız güzel yorum için teşekkür ederim. Yakın zamanda e-ticaret ve affiliate (satış ortaklığı) hakkında geniş bir rehber yazı yayınlamayı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir